sadieduke01
sadieduke01 sadieduke01
  • 25-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following is a rate?

A. 24 apples for $3
B. 12 apples for $1.50
C. 8 apples for $1
D. 16 apples for $2

Respuesta :

xoxogossipgirl38 xoxogossipgirl38
  • 25-04-2020
I would say A but I’m not sure
Answer Link

Otras preguntas

What is the domain of f(x) = -x2 + 4 g(x) = -3x
A good letter of recommendation: A. describes a student's personal upbringing. B. includes a course history. C. is no more than one page long. D. conveys unique
Find the specific heat of an unknown material with an initial temperature of 20°C, when 5000 Joules are applied to a 50 gram sample and the final temperature is
Bottles of grape soda are assumed to contain 300 milliliters of soda. There is some variation from bottle to bottle because the filling machine is not perfectly
1. Sociologists argue the concept of social death be included in definitions of genocide, because … A. It involves people not accepted as fully human. B. Socia
There are two species of freshwater shrimp that are introduced to a pond. The first species, Caridina cantonensis, is brightly colored with red and white stripe
During a bake sale, 112 dozen cookies were sold in 13 hours. What is the unit rate for the dozens of cookies sold per hour?
What is the concept of the athenian government branch, the counsil of the demos?
What seems to embarrass Dell the most about his apartment? His sleeping bag. His underwear wall. His dirty dishes. His patio furniture
What is the main idea in paragraph 1 of King's Letter ​