babytanks11 babytanks11
  • 22-10-2014
  • Mathematics
contestada

how can you use a rate to compare costs of two boxes of cereal that are different sizes

Respuesta :

TehGuyy
TehGuyy TehGuyy
  • 22-10-2014
A rate shows how much larger or smaller one box is to the other box.
Answer Link
ayomideadesina2009 ayomideadesina2009
  • 01-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide

the cost of each box by the size of the box in ounces to find the  

unit cost

per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

which fraction is equivalent to 9/13? A. 6/10 B. 2/3 C. 36/52 D. 16/20
A cable cord is 78 meters long.Workers cut it into 30 pieces of equal length. How many centimeters long is each piece?
What is 423.408 rounded to the neatest hundredth
use substitution to solve the sytem: 5x-3y=-20 and x=3y-16
If f(x) = 2(x)^2 + 5 square root (x+2), complete the following statement f(2) = ______
The ionization energy of an element is a. a measure of its mass b. the energy required to remove an electron from the element in its gaseous state c. the ene
what value of z makes the equation true? 7/8=z/32 Answers: A. 7 B. 8 C. 14 D. 28
The price of a cycle is reduced by 25 per cent. The new price is reduced by a further 20 per cent. The two reductions together are equal to a single reduction o
what is the value of 28/32 in lowest terms? Answers: A.7/9 B.13/16 C.14/16 D.7/8
What is a synonmyn for coat