asheleygarcia10
asheleygarcia10 asheleygarcia10
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

If the school charges $28, it will collect $1,680 in revenue. Find another price that
would generate $1,680 in revenue.

Respuesta :

eminemeny01
eminemeny01 eminemeny01
  • 24-04-2020

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

1680 is divisible by 28 as well as 20, they'd just need more people to buy.

Answer Link

Otras preguntas

Bob has 120 beads The beads are either red or green Bob gives 3/4 of the beads to his friend 2/3 of the beads bob now had are red Work out how many green bea
what are the three basic types of city government and what are one strength an one weakness and size of city most effective
Solve and check -5×=-50
calculate the area of a circle with the radius of 2cm (1dp)
From what source can plants, algae, and some bacteria harness their energy? sunlight water the soil the air
Most nations in the world today have market economies command economies mixed economies traditional economies
how can the collision of plates lead to the formation of sedimentary rocks?
Find all the real square roots of 0.0064
How is the noun clause used in the sentence? Bring whoever asks for a drink a glass of ice water. A. indirect object B. direct object C. object of a preposition
I am a decimal If you double me,my double is between 0.6 and 0.7, But closer to 0.6. My Thousandths digit is not a 2. But the thousandths digit of my double is.