dezztanasescu dezztanasescu
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs 95 dollars for 20 students to visit and equarium.how much does it cost for 162 students?

Respuesta :

Ordinarily Ordinarily
  • 23-04-2020

Answer:

769.50

Step-by-step explanation:

95 ÷ 20 = 4.75

So, 4.75 is the cost per student

4.75 × 162 = 769.50

So, 4.75 dollars per student times 162 students is 769.50

Answer Link
HappyDobby
HappyDobby HappyDobby
  • 23-04-2020

Answer:

It costs $769.50 for 162 students.

Step-by-step explanation:

95 ÷ 20 = 4.75

It costs $4.75 per student. If there are 162 students, we have to multiply 4.75 by 162.

4.75 x 162 = 769.5

So this means it costs $769.50 for 162 students.

Let me know if you need anymore help!

Answer Link

Otras preguntas

What was the immedicate effect of President Lincoln issuing the Emancipation Proclamation
What scale would be appropriate to graph the data
Which of the following would be deposited by a river first? sand silt small rocks large rocks
In 2 or 3 sentences, explain why the following scenario is an example of price discrimination: The airline charges Justin $200 for a ticket. The airline charges
what would you measure a cooking pot by
a carton can hold 1000 units cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1 inch. Describe the dimensions of the carton using unit cubes.
six more than three times a number is less than or equal to 69
(3p^2-2p+3) - (p^2-7p+7)
How each of the following personality types deals with interpersonal conflict: Passive/introvert and Aggressive/Bully and Assertive/extrovert
How are obligations mutual in feudalism