Monkeygurl Monkeygurl
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Anyone know how to do this?

Anyone know how to do this class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 26-03-2020

Answer:

11

Step-by-step explanation:

We need 60 dollars, we have 16

60-16 = 44

We need to earn 44 more dollars

At 4 dollars a pound

The money earned = lbs * dollars per pound

44 = lbs *4

Divide each side by 4

44/4 = lbs

11 = lbs

We must sell 11 more lbs

Answer Link

Otras preguntas

how are heat and light waves produced on and in the sun?
A _______________ is the spreading of lava that pours out of a volcano.Need help!!!!!
How did the patriots feel about the Navigation Acts
how do you say change in french
14=-(p-8)....what is the value of p
13 apples for 2 pies
what does this proverb meanbetter to be a free bird than a captive king
If you drive for 3 hours at 60 mph and then for 2 hours at 70 mph, how far will you travel?              a.) 300 miles  b.) 320  c.) 350  d.) 380
How to change 0.393 into a fraction
How do simple machines affect work?