sandycando81 sandycando81
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for 6$ . What is the cost of 1 marker

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 26-03-2020

Hope this will help u....

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link
topeadeniran2 topeadeniran2
  • 26-03-2020

Answer: $0.3 or 30cents

Step-by-step explanation:

Total markers= 20

Total cost= $6

Cost of 1 marker= 6/20 = 3/10

Since 100cent makes 1 dollar= 3/10 × 100 = 30cents each

Answer Link

Otras preguntas

An animal pen is in the shape of a triangle. One of the interior angles of the triangle is 60°. The measures of the other interior angles are in the ratio 1 ∶ 7
Brooklyn used the division model to solve the problem 276÷12. Which quotient matches 276÷12? A. 3 B. 20 C. 23 D. 50
Giving brainliest for help in anyway possible What is the absolute value of |-82.5|?
Kendra posts a photo on her social media account.In the first hour, 2 friends share the photo.In the second hour, each of those friends has 2 friends who share
Which is the equation of the graphed line written slope-intercept form?
Free 100 pts because why not :P
Hypotenuse a =?; b =40; c=50
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price per gallon?
Write an equation in point-slope form, if m= 3 and passes through (4, 5).
when salt is dissolved in water, water is the what and why​