kandance6hill kandance6hill
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Abe spent $144.00 for four bags of grass seed. How much did he spend on each bag

Respuesta :

dragonflykim
dragonflykim dragonflykim
  • 26-03-2020

Answer:

Abe spent 36 dollars on each bag

Step-by-step explanation:

divide 144 by 4 (because there are 4 bags in total, and he spent 144 dollars)

the answer will be 36

Answer Link
tolaosunrinde
tolaosunrinde tolaosunrinde
  • 26-03-2020

Answer: $36 for each bag of grass seed

Step-by-step explanation:

Since Abe spent $144 on four bags, to get the cost of each bag, we divide 144 by 4

= $144/4 = $36 per bag

Answer Link

Otras preguntas

Which most likely explains why the main character of Grendel Gets stuck in a tree and is attacked by a bull? A. To suggest the the tree is a surrogate father to
The sixth-graders at Lester's school got to visit either the science museum or the history museum. 21 students picked the science museum and 28 students picked
Popular sovereignty in a sentence
A command economy usually results in A.the supply of goods equaling demand. B.high quality manufactured goods. C.fewer choices for the consumer. D.less governme
140 fluid ounces increased by 43%
PLEASE HELP RIGHT AWAY PEOPLEWhich word does the underlined adjectival phrase modify? Grandfather calls the dark stubble on his face a five o'clock shadow. A.
which expression is equivalent to 2(X-3)+4x+3
What is the country whose explorers conquered many Mesoamerican cultures?
23mm,20mm,13mm sides and 62,72,46, angle what type of triangle is that
explain how kidneys remove waste from the body and keep fluids and salts in balance