awesomeReonna awesomeReonna
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

pizza planet is running a special: 3 pizzas for $16.50 what is the unit rate for one pizza

Respuesta :

julioceli0512 julioceli0512
  • 24-03-2020

Answer: the answer is 10$

Step-by-step explanation:

Answer Link
wavemoon59 wavemoon59
  • 24-03-2020

Answer:

$5.50 per pizza

Step-by-step explanation:

If it costs $16.50 for 3 pizzas, divide 16.50 by 3 to get the unit rate.

16.50 ÷ 3 = 5.50

Therefore, it cost $5.50 per pizza.

Answer Link

Otras preguntas

what is the perpendicular adjacent sides in the triangle
How do you fins the sum of 2/10 and20/100?
How do you fins the sum of 2/10 and20/100?
15/60 as a percentage
Compare and contrast ancient China and ancient Japan.  please help! i need to do an essay on it that is 3-5 paragraphs long.
What is the median for each set of numbers such as 75,79,81,82.
How does being physically fit affect your resting heart rate?
Is a starfish an arthropod ? Science is so hard! Thanks
how does data help us make decisions?Ask your question here
By which name was William the Conqueror known in his native land?