emilyrdz6776 emilyrdz6776
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

if i buy 4 cans of soup for $6.00 which proportion can be used to find the cost of 13 cans

Respuesta :

amandawinton4
amandawinton4 amandawinton4
  • 24-03-2020
4cans/$6 = 13cans/$x now cross multiply and solve for x
Answer Link

Otras preguntas

Fluorescent lamp of 25W gives more light than the filament lamp of 50W. Why?​
If n(U)= 50, n(A)= 30, n(B) = 20 and n(AUB)= 45, find i) n(A) ii) n(B) ii) Express in Venn diagram​
Who is the queen of British kingdom?
Please help due today
What is the writing style of "Where Do We Go From Here: Chaos or Community" By MLK, persuasive, narrative, expository, or descriptive? And what makes the messag
12. The cost of carpeting I square meter of a floor is Rs.500. find the cost of carpeting 12 square meters of floor​
28 + 2h = 2h + 6. What does “h” equal?
What was the Confucian expectation for those who were superior in society?
Name the place value to which each number was rounded 16.932 to 20
The sum of two consecutive even integers is 214. What are the integers?