jitsu84 jitsu84
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Four boxes of crackers cost $10. At this rate, how much do 16 boxes cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-03-2020

$160.00

We can prove this by using this equation:

10 x 16 = 160

By doing this we time the amount of boxes bought by how much they cost. It is the same thing as adding 10 + 10 sixteen times. But by using the multiplication equation it makes it easier to figure out.

Hope this helps you out! :)

Answer Link

Otras preguntas

how can i become fit​
which of the following words is an example of an absolute modifier (a.unique (b.shocking (c.distinctive
For the parallelogram find the value of the variables show your work.
India’s economy is benefiting from outsourcing. What does that mean and why are they benefiting from it?
In this excerpt from Kennedy's 1963 Civil Rights Address what idea is being most clearly defined? "This is not a sectional issue. Difficulties over segregation
HELP ME PLS LIKE ASAP
Whereas _____ focuses on key and perhaps some pacing technologies, _____ seeks out pacing and emerging technologies. scanning; auditing auditing; scanning bench
help..............................
where was barack obama born?
solve the inequality