raykhona21
raykhona21 raykhona21
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me answer it correctly please please help I will mark you brainliest if it’s correct

Please help me answer it correctly please please help I will mark you brainliest if its correct class=

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 24-03-2020

Answer:

The meal costs $9.00

Step-by-step explanation:

Step 1:  Find the meal cost

x * 0.2 = 1.8

0.2x = 1.8

Step 2:  Divide both sides by 0.2

0.2x / 0.2 = 1.8 / 0.2

x = 9

Answer:  The meal costs $9.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-03-2020

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

I am sorry if I’m wrong. This question was hard for me too.

Answer Link

Otras preguntas

if you need quick energy. what kind of food will you depend on -Sugary food, starchy food or food full of vitamins?why?​
Pls help and explain
The product of a number and 3, increased by 5, is 7 less than twice the number. Which equation can be used to find this number, n?
A recipe for fruit punch calls for 2 cups of pineapple juice for every 3 cups of orange juice.If you are going to use 16.5 cups of orange juice how much pineapp
does anyone know the answer to this​
add 2 1/4 hours to 6 hours 20 minutes please show the work
why do we get headaches?
Select the correct answer. A see-saw is an example of which type of lever? Class I lever B. Class Il lever Oo oo c. Class III lever OD. Class IV lever
nine times the sum of a number and 4 is 2 ( translate into equation)
What is 9/20 as a percent and a decimal