Raity
Raity Raity
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 bottles of jam is $5.96. What is the cost of each bottle of jam? $2.98 $3.96 $7.96 $11.92

Respuesta :

answerkey74
answerkey74 answerkey74
  • 24-03-2020
The answer is

A. $2.98

100% Verified!

Hope This Helps!:)
Answer Link
mmragan mmragan
  • 28-03-2020

Answer:

$2.98

Step-by-step explanation:

If 2 bottles of jam costs $5.96.  $5.96/2=$2.98

So each bottle of jam is $2.98

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between a moth and a butterfly?
In the thermal decomposition of copper carbonate, the black solid left behind weights less than the original copper carbonate . Why?
Summarize the way plants store extra sugar
I need help.. 7k/8-3/4-5k/16=3/8seven "k" over eight minus three fourths minus five "k" over sixteen equals three eighths
find the zeros of y=x²-1 from a graph.
What polynomial when divided by 2y^5 yields 4y^2-2y+9 as a quotient?
To make 6 glasses of lemonade, Karla uses 1/2 cup of sugar, 1/2 cup of lemon juice, and 51/2 cup of water. If Karla wants to make 10 glasses of lemonade, which
what is a cloudburst?
In the given figure , if angel ROQ = 90 and angel POS : angel ROS = 4 : 5 , then the value of angel SOQ is
Solve this.. ➕+ ➕ + ➕+ ➕=30 Fill the boxes using (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15) U can also repeat the numbers..