laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The sum of 3 consecutive numbers is 41 less than five times the largest number. Find the largest number
What Group is this Element in? O Group 3 O Group 4 O Group 7 Group 1
what can you infer about carbon dioxide from the fact that your body needs to breathe it out?
An account pays 6% simple interest. In year 1, the amount in the account is $70. How much is in the account in year 5? slum
6=2-8 is this equation correct?
Sweat and BLANK on the surface of the skin causes body odor.
On a trip, a student drove 42 miles per hour for 3 hours and then drove 26 miles per hour for 5 hours. What is the student’s average rate of speed, in miles per
What was different after Baffin Island Inuit contact with Europeans? What stayed the same?
Solve the system by substitution. −5x+2y=14 y=3x+2
A 0.038-kg bullet enters a 3.2-kg watermelon and embeds itself in the melon. The melon is immediately set into motion with a speed of 3.82 m/s. The bullet remai