nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

the total cost of 3 tables & 2 chairs is rs 1850 ...if a table RS 75 more than a chair ,find the price of each ?
how do u express a ratio as a decimal
write a paragraph on my favourite teacher
write a paragraph on my favourite teacher
What different peoples contributed to the cultures of Spain and Portugalit has to be five different peoples
write a paragraph on my favourite teacher
what does 'secret, black and midnight hags' mean in shakespeare?
how do u express a ratio as a decimal
Jim, Carla and Tomy are members of the same family.  Carla is 5 years older than Jim.  Tomy is 6 years older than Carla.  The sum of their 3 ages is 31 years. H
What is the fraction 18/24 reduced to its lowest terms? A. 9/12 B. 3/4 C. 24/18 D. 18/24