ttktoryshawn ttktoryshawn
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Anita purchased apples priced at $1.79 per pound at the grocery store. Her receipt shows that she spent $5.37 on apples. Type the correct answer in the box.

Respuesta :

88913291
88913291 88913291
  • 25-02-2020

Answer:

3 lbs

Step-by-step explanation:

5.37 divided by 1.79 is 3

Answer Link

Otras preguntas

What name was given to southern laws that listed the ways slaves were to be treated
describe ronald reagans backround. how does this information help explain reagan's appeal to voters
HURRYYY!!! pleaseeeeeeeee
Please Help Will Give A Brainliest 1. Who wrote "The Red-Headed League"? A. Dr. Joseph Bell B. James Ryder C. Sherlock Holmes D. Sir Ar
The probability of Jamie making money investing in bonds is 1/20. The probability of Jamie making money investing in stocks is 82% percent.
how do you write 9m*-6n*2p*-1/12mn*-5p using only positive exponents
What is the significance of Antietam in relation to the Civil War? It was the last battle of the Civil War. It was the bloodiest battle of the Civil War. Genera
what did the Missouri Compromise suggest about the limits of nationalism in the United States in the 1820s
The family life cycle might vary somewhat between different families. True False
area of circle diameter of 42mm