smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following conclusions can be made regarding the Supreme Court and Marbury v. Madison? Marbury v. Madison limited the Supreme Court’s authority over
To what category do popular sovereignty, limited government, federalism, republicanism, individual rights, separation of powers, and checks and balances belong?
describe how the immune system protects the body from the threat of disease. (minimum 5 sentences per paragraph)
What is the expression in factored form? 25x^2 - 49
an action or decision that serves as an example for future decisions is called
100 POINTS Write your own follow-up research question based on the original question: “What inspired Joe Redington to bring sled-dog racing back to Alaska?”
Please help...........
How do plants help clean and renew air
What dose prejudice mean
How did members of iroquois league deal with questions that were brought before them?