smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

Work shift is 3pm to 11pm positive or negative
5 Ethan scored x points in a game. His younger sister scored 8 points when she played the same game. Their combined score was y points. a) Write an equation rel
Please help with this
Who introduced the concept of laissez-faire?
Define the underlined word in the sentence below: Elevation plans will document any exterior features, such as decks and porches. They will also reveal window a
As the heart beats, blood pressure increases and decreases. This happens cyclically at the rate of the person’s heart beat. A doctor is monitoring the blood pre
Different types of bees are very similar in appearance. Statistical analysis of certain measurements, like wing width, can be used to distinguish one kind of be
At a dog show, the entries included Welsh corgis and cocker spaniels. The table compares the weights within this sample of dogs. Answer the questions to compar
Which reading phase is assumed, but not specifically described in KWL? Active reading Post-reading None of the above Pre-reading
You find an excellent nonfiction book source for your essay and rephrase some of the author's great ideas in your own words, but do not provide a citation. This