janeferns99p037ke janeferns99p037ke
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

8
5 kg of sugar costs £3.50.
Ellie buys 3 kg of sugar.
Work out how much Ellie pays.

Respuesta :

ogundeji87 ogundeji87
  • 23-02-2020

Answer:

2.1 £

Step-by-step explanation:

5kg = 3.5£

3kg = X £

5X =  10.5

X = 2.1 £

Ellie pays 2.1£

Answer Link

Otras preguntas

Besides economics, what reasons did European countries have for building empires?
Why did the Church seek to silence Galileo?
Simplify the square root of 9/16.
16 is 25% of what number???
A dart is thrown horizontally with an initial speed of 10 m/s toward point P, the bull's-eye on a dart board. It hits at point Q on the rim, vertically below P,
1. Congress increased federal funding for education largely because ofA.rising immigration.B.massive population shifts.C.the Soviet Union’s space program.D.the
use this homophone pair in one sentence: forth, fourth?
Interjections are used most commonly in:A. speech.B. business letters.C. formal reports.D. memosCan someone explain this one for me?
Why did the Church seek to silence Galileo?
1. Which is an example of an algebraic expression? 4(3 + 8)1823 – a21 • 42. Which is an algebraic expression for 5 more than z? 5zz + 55z + 55 – z3. Which w