le8Nu9rAColl
le8Nu9rAColl le8Nu9rAColl
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
The problem above uses the concept of ratio and proportion. The ratio between the cost and amount of the organic milk should always be equal. The proportion between two cases is shown below, 
                        ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)   
Solving for x gives x = 20.16. Therefore,  4 gallons of organic milk costs $20.16. 
Answer Link
itssgpanda
itssgpanda itssgpanda
  • 15-10-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How did lawmakers use the 14th amendment to justify the passage of Jim Crow laws in the south ?
How can a supernova turn into white dwarf?
a triangle has two sides that measure 14 feet and 13 feet. which could be the measure of the third side? a) 1 ft b) 22 ft c) 27 ft d) 35 ft
most complications unfold during a plot's (exposition, rising action, climax, or resolution)
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32
please help me i dont no what to do help please
u have $20 to spend on taxi fare. The ride costs $5 plus $2.50 per mile. Let m represent the number of miles ridden. Write an inequality to determine how many
In the famous amnesic known as h.m., what types of memory were lost after temporal lobe surgery? what kinds were preserved?
How did napoleon lose his empire?
help............................................