phondieStrach
phondieStrach phondieStrach
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This problem is an another case which makes use of the concept of ratio and proportion. The ratio $2.52 per 0.5 gal should be proportional to the price of 4 gallons of milk. Let x be the price,
                      ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
The value of x is 20.16. Hence, the price of 4 gallons of organic milk is $20.16. 
Answer Link

Otras preguntas

-2(x+3y)=18 solve for y!
Two reasons why a scientist might want to study the DNA of strawberries?
Could the last carbon atom chain make bonds with four hydrogen atoms?why or why not?
A telephone pole breaks and falls as shown. To the nearest foot, what was the original height of the pole?
what is 144 over 324 simplified
what influence did the Aryans have on the people of Indus Valley ?
In 1904, the Supreme Court ruled that which of the following was a “combination in restraint of trade”? (A) Sherman Antitrust Act (B) AFL (C) Grange Movement (D
-2(x+3y)=18 solve for y!
What is a deep valley with steep steps
At 8:00 am, a building casts a shadow 75 feet long. The angle where the ray from the sun met the ground is 50°. How tall is the building?