sweetheartlover27 sweetheartlover27
  • 26-01-2020
  • Mathematics
contestada

suppose the hot dogs come in packs of 9 and the buns come in packs of 12.it was the least number of each for which this is possible.

Respuesta :

jessica0111
jessica0111 jessica0111
  • 26-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Least common number for 9 and 12 is 36

36/9=4

36/12=3

4 packs of hot dogs and 3 packs of buns

Answer Link

Otras preguntas

if f(x)=-x-2 and g(x)=x^2, what is (g^0 f)(-6)
Give several reasons why five trained individuals might come up with different readings
Which element of the National Geographic video most clearly helpedestablish a serious mood?​
Douglas Rodríguez (abrir) restaurantes en Miami y Nueva York.
At a school dance Juan paid $2.05 for 1 drink an 2 cookies. Keshia paid $1.85 for 1 cookie and 2 drinks. What is the cost of 1 cookie and 1 drink.
Which phrase is not likely to be considered a cliché? A. That was the straw that broke the camel's back. B. It's snowing as if someone broke a snow globe. C. I
A firm has EBIT of $400,000 and depreciation expense of $20,000. Fixed charges total $50,000. Interest expense totals $7,000. What is the firm's fixed-charge co
During 2019 the Barker Company had a net income of $75,000. Below is information taken from Barker’s last two balance sheets: 2018 2019 Accounts Receivable (all
why does the central intellegance agency have more freedom of action than that of other federal agencies
St. Mary's Church is holding a raffle in which 1172 tickets have been sold at a cost of $2.00 each. Three prizes will be awarded: 1 for S500;1 for $250; 1 for $