bartboy365 bartboy365
  • 23-01-2020
  • Mathematics
contestada

Roberto bought 3 bags of chips and 4 jars of dip for $13.50. Hailie bought 2
Bags of chips and 2 jars of dip for $8 Determine how much one bag of chip cost and one jar of dip

Respuesta :

sierragaffney22 sierragaffney22
  • 23-01-2020
make 2 equations Roberto: 3x+4y=13.50 Hailie: 2x+2y=8 Let x=bag of chips y=jars of dip use substitution or elimination to solve for x and y
Answer Link

Otras preguntas

Tom is parking his car in a parking lot near a supermarket. He learns that the cost of parking is $2 per hour for the first 4 hours. After 4 hours, a maximum fe
what is more real, mind or matter?
KSJDIDXJIDJXKDKXKDKXKDKKXSKDKKSDJJDJD
I need help/necesito ayuda spanish 2​
A certains color paint should have a mix of blue and green in a ratio of 5:2. If a house painter needs to use 8 gallon of green paint, how many gallons of blue
The conditional statement is “If it rains, the game is cancelled.” What is the following statement in reference to the conditional statement? “If the game is no
Colombia is named after o the new world o the local population O the coca plant O the first European to travel to the new world
Solve x2 = −169 im not that good at math
"the product of a number and 4"
Whats 5 x 5 divided by 5 x 5 divided by 5