Frankyquintanilla121 Frankyquintanilla121
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rie cost 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49 . Which package is a better deal?

Respuesta :

carrieoverbay15 carrieoverbay15
  • 22-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Brown rice

Answer Link
Sarith
Sarith Sarith
  • 22-01-2020

16oz = 0.79

Since 16oz is half of 32oz, we can multiply this equation by 2:

32oz = $1.58

Comparing the two, the 16oz package of brown rice is a better deal because it costs less.

Answer Link

Otras preguntas

(briefly) define fission
another company offers a rate of 0.05per minute how would you find the unit rate per hour
Cesar bought 2 bottles of juice that each hold 2 quarts and another bottle that holds 1 1/2 gallons of juice. How many quarts of juice did he buy?
What type of cells has the blood?
What is healthier, bananas or apples? How much calories, vitamines each have?
(5+5i)(5-5i)=what????
Help!! A restaurant uses a container that is shaped like a right triangular prism to package carry out sandwich orders. A net of the container is shown below. W
Which describes the second Great Awakening of the early 1800s?
Discuss the significance that segregation, voting rights, and education had on African American life in the South during the late 19th and early 20th centurie
System of Equations y=-x-1 y+x=3 Solve?