maria01181985
maria01181985 maria01181985
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

Write and solve a problem involving money that can be solved with a multiplication equation

Respuesta :

Jamieandej
Jamieandej Jamieandej
  • 22-01-2020

Answer:

John bought 15 apples which costed $0.75 each. How much were the apples in total?

Answer Link

Otras preguntas

pls help :) Given the function y = x + 3, what is the value of y if x is 7?
Samples of size n= 240 are randomly selected from the population of numbers (O through 20) produced by a random-number generator, and the variance is found for
Write an equation for a line perpendicular to h(t) = -2t +4 and passing through the point (-4, -1).
HELP ASAP Which set of statements explains how to plot a point at the location (Negative 3 and one-half, negative 2)? Start at the origin. Move 3 and one-half u
You have graduated from college but unfortunately have $39,000 in outstanding loans. The loans require payments of $3,435 per year, which covers interest and pr
Percy buys tomatoes that costs $0.58 per pound. He pays $2.03 for the tomatoes. Part A: Percy estimates he bought 4 pounds of tomatoes. Is his. estimate reasona
Ignore your answer to question 1 and assume the long term sustainable growth rate is 7.5%. According to the perpetuity formula that uses either FCFF1 or FCFE1 i
The student Advisory Council here at PC sells red and pink carnations every year for Valentine’s Day. The number of red carnations sold was 1 less than 3 times
This type of cell is larger; DNA is contained in the nucleus. * What cell is it
what does federal law require of employers in regard to the hospital B vaccine