emily368321
emily368321 emily368321
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

Donuts at the store are $0.60 each or $5.88 for a dozen. What is the difference in the unit rates

Respuesta :

Lost03 Lost03
  • 22-01-2020

Step-by-step explanation:

Unit rate means one, if you buy 1 donuts you pay $0.60 for it, if you buy 12 you pay 5.88÷12=$0.49 per donut. The difference between them is 0.60-0.49=$0.11

Answer Link

Otras preguntas

“A sensory description paragraph describing a tropical island. PLEASE, PLEASE be as detailed as you can :)”
Answer by today, please! Brainly crown will be given when I have that option.
Where did Jake go when Summer was in Greece? Paris Mexico New York Hong Kong
Sketch the graph of the exponential function. f(x)=(0.2)^x
Identify the sentence with the correct capitalization. A) I called the Audubon Society to get advice on attracting Bluebirds to our yard. B) I called the audubo
Which fraction is equivalent to 0.555? 111/2000 1/20 11/20 111/200
If 30+ x - 70 = 60 what is x?
What is the basic unit of storage for computers?
(DESPERATE PLEASE HURRY) question down below please show the work
Answer by today!!! x^2 + (2y) ÷ (2w) + 3z w = 2, x = 5, y = 8, z = 3 please show your work and how to write in out on paper.