terianlilian
terianlilian terianlilian
  • 22-12-2019
  • Mathematics
contestada

if Elena's ice cream cost $3.50 more than Jada's ice cream, how much more did Elena's toppings weigh​

Respuesta :

acoolguy544
acoolguy544 acoolguy544
  • 18-11-2020

Answer:

8 ounces more

Step-by-step explanation:

Toppings cost 50 cents, 50 cents times 8 = $3.50

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-11-2020

Answer: 8 Ounces More

Answer Link

Otras preguntas

A statement Sn about the positive integers is given. Write statements S1, S2, and S3, and show that each of these statements is true. Show your work. Sn: 1^2
9x^2-6x+8=0 what is the fifth step in solving this equation
Considering only functions with a greater rate of change than that of the function represented on the graph, which function has the lowest rate of change? (only
located near Africa’s coast and rifts, _______ are steep slopes and cliff sides that are caused by erosion
What is the purpose of an election carrier
A mother age is formed by reversing the two digits of daughters age. If the mother is 18 years older than daughter and sum of the digits used is 6.Find their pr
Calculate the area of trapezium CDEF. You must show all your working.
The slope of the line passing through the points (7, 5) and (21, 15) is ??? Another line with a slope that is one-third that of the slope you just calculated pa
10×9×8×7×6×5×4×3×2×1=10 Is it possible? Why or why not?
The molar mass of a gas __________. you can pick more than one A. is independent of the type of gas B. can be found easily from the periodic table C. is depe