the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

I am having trouble with mean absolute deviation and whisker box plots. I try looking at examples, but it keeps stressing me out. I just can't understand it X(
I need help please and thank you
what would you pay for a set of dishes regularly priced at $50.00 and a lamp regularly priced at $70.00?​
Why citizens should support the government during war?
Y=-2x+9 what the answer
Match problems with their solutions plsss help meeeee
peter measures the angles in a triangle he finds that the angles are 95˚, 10˚ and 75˚ Is he correct and why ???
Examine the inequality and its graph. Which values are part of the solution set? Check all that apply.
at last nights board meeting, several residents expressed their opinion on the empty lot behind the library. Some felt it should be left as is to preserve wildl
Can you please help me on this question so it says in welcome to rise of the knights which of these words from paragraph 3 has a positive connotation.