kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

Who does nausicaa tell odysseus he must appeal to in order to get safely home?
_________________. water route that explorers hoped would flow through North America, connecting the Atlantic and Pacific oceans
Tobias began his informative speech by saying: You hear a noise under the hood of your car, so you pull over to the side of the road. Your engine goes dead; you
Find the measure of angle x in the figure below:
which of the following statements are true ?????
Three ships, A, B, and C, are anchored in the atlantic ocean. The distance from A to B is 36.318 miles, from B to C is 37.674 miles, and from C to A is 11.164 m
Find the equation of a line passing through the points (-3,6) and (1,2)
What evidence would you expect to find on the moon if it had beensubjected to plate tectonics? do you find such evidenc?
2/3 ÷ 3/4 simplify the fraction expression
Judging by the Biblical story of Cain and Abel, which was the more respected lifestyle to the Israelites?