chanellcoco05 chanellcoco05
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

arizbeth spent $20.08 to put 8 gallons of gas in her car. How much would 13 gallons have cost?

Respuesta :

alexisminime2006
alexisminime2006 alexisminime2006
  • 22-11-2019

Answer:

32.63

Step-by-step explanation:

since arizbeth is spending $20.08 to put 8 gallons in her car the first step is to divide 20.08 by 8.Then since you have per gallon you have to figure out what 13 gallons is so you multiply per gallon by 13

Answer Link

Otras preguntas

When an atom becomes an ion does its mass number change?
the word down used as an adverb A. Just as she was standing to give her presentation, Ashlee fell downB. The ball moved down the street towards the intersection
what is the GCF of 33,55,132
what are the 6 things needed on a graph?
To store his art supplies, Kyle buys a cube-shapped box with 8-inches sides. His longest paintbrush is 13.5 inches long. Explain how kyle determined that the 13
what was the Safavid empire know for? A) Shahs there supported weavers and potters who made beautiful rugs and pottery B) The inhabitants of the empire experien
How does the newspaper help people to share ideas
shoe me the formula to get 63 divided by 0.9
A lunar month has 28 days. About how many lunar months are in a year 365 days?
I need help with both of these1)     How did a highly literacy rate help draw the seperate colonies togther?2)     What were the most likely reasons that the fr