azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

In the thermal decomposition of copper carbonate, the black solid left behind weights less than the original copper carbonate . Why?
what is a xylophone? need help pls
what is a subspecies?
jem boy wants to make his 8-meter square pool into a rectangular one by increasing its length by 2m and decreasing its width by 2m .jem boy asked your expertise
What polynomial when divided by 2y^5 yields 4y^2-2y+9 as a quotient?
Why do People Tell Actors to Break a Leg?
How do you multiply 5/12 times 2/9?
if a line passes through the point (1,9) and has a slope of 6 , write it as an equation
what is a subspecies?
what 3 numbers multiply to get 63?