ryantheman6128 ryantheman6128
  • 21-11-2019
  • Business
contestada

Consider a product with a daily demand of 400 units, a setup cost per production run of $100, a holding cost per unit of $24.00, and an annual production rate of 292,000 units. The firm operates and experiences demand 365 days per year.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-11-2019

Answer26.6

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the length of AB. Round to nearest tenth.
A town has a population of 17000 and grows at 2.5% every year. To the nearest year, how long will it be until the population will reach 19600?
Read each sentence carefully and select the option with the sentence written correctly. Yo necesita el vestido. Tú necesitas el vestido. Usted gustas el ves
what is the unit rate of $14 for 3 cups of coffee​
What is the solution to log48x= 3?
What number is 120% of 11? Give your answer to one decimal place, if required.
Is the charge shown in the figure above positive or negative?
Possible ending for the story La Calera?
At what point in the first quadrant does the line with the equation y=x+2 intersect the circle with radius 6 and center (0,2)
which of the following are solutions to the inequaltiy -7x+14>-3x-6? select all that apply -10 10 -5 5 -3 3 0