bri2184 bri2184
  • 21-11-2019
  • Mathematics
contestada

Three bananas and two oranges sell for $1.25. Five bananas and one orange sell for $1.50.
What is the cost for each type of fruit?
Banana

Respuesta :

llocaanina
llocaanina llocaanina
  • 21-11-2019

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

0.25x5=1.25

So, each fruit costs $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

How much less than 1 is 3/9? Is the answer to this question 1/3???
.MOV' extension refers usually to what kind of file?
True or false the origin would be included in the solution set for the following inequality: y>3x-9
what recent world issues/problems can be solved if people rocognize and perform their role effectively
Anyone know how to do this? Look at picture
why is it important to know your variables when conducting an investigatory problem  ?
At 10a.m. Juan leaves the city traveling north at 60 mi/hr. One hour later mel leaves the city traveling south at 50 mi/hr. At what time will they be 830 miles
4x-5y=20 find the slope
What is the algebraic expression for this story problem?A tank is filling with water from a natural spring well. Two days ago the water was 10 feet deep, and ye
The time t required to drive a certain distance varies inversely with the speed r. If it takes 2 hours to drive the distance at 40 miles per hour, how long will