kendal48 kendal48
  • 25-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Thomas bought 4 gallons of gas. Her total cost was $6.76.
What is y, the cost of one gallon of gas?

Respuesta :

elhadiali07 elhadiali07
  • 25-10-2019

4 gallons × y dollars/gallon=$6.76

4y=6.76

Divide both sides by 4

Y=$1.69

Answer Link
lilgunter12
lilgunter12 lilgunter12
  • 25-10-2019

Answer:

The cost of 1 gallon is 1.69

Step-by-step explanation:

its 1.69 because if you divide 6.76 by 4 gallons she would end up paying 1.69 for each gallon.

Answer Link

Otras preguntas

Appeals to logic and ethics create more successful?
A person is standing exactly 36 ft from a telephone pole. There is a 30 degree angle of elevation from the ground to the top of the pole. What is the height of
What was the purpose of the Agricultural Adjustment Act? to help farmers raise more crops to encourage greater livestock production to raise depressed crop p
Which of the following best represents potential energy being converted to kinetic energy? A thrown baseball lands on the ground. A child holds a toy above he
After being warmed by incoming solar radiation throughout the day, the Earth emits _____ radiation, which is trapped near the Earth’s surface by carbon dioxide.
Nigerian storytelling has historically been a(n) __________ tradition.
Severe reductions in the production of dopamine have been linked with:
If a car can travel 108 miles on 12 gallons of gas, how far will it go on 18 gallons of gas?
Materials bulldozed at the front of the glacier form a _____.
The repetition of a motive at a higher or lower pitch level is called a: