Samara1212
Samara1212 Samara1212
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Sisneros bought 3 yards of ribbon for 1.50.How much would 5 yards of the same ribbon cost?

Respuesta :

mayap1396
mayap1396 mayap1396
  • 24-10-2019

Answer:$30

Step-by-step explanation:

Divide 5 from 1.50 and get $30

Answer Link
avarosecosta avarosecosta
  • 24-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation: ok so first you need to divide 1.50 by 3 to get the unit cost of a yard of ribbon. The answer is .75. Then you must multiply .75 by 5 to get 3.75 to find the cost of 5 ribbons

Answer Link

Otras preguntas

18 divided by 3-7+2x5 Please help!!!
Felix needs to determine whether x + 3 is a factor of f(x)=−2x4−8x3−2x−63. How can Felix use the factor theorem to determine whether x + 3 is a factor of f(x)?
How do you simplify x-2/2-x?
A(n) ________ has no impediments to the free flow of goods and services, such as trade barriers.
Given the Query Data Type, which of the following is incorrectly matched with the corresponding Storage Data Type? a) Text : String b) TRUE/FALSE: Boolean c)
solve for x 11x-7= 3x+9
Rawen buys 5 1/4 yards of fabric. Zoey buys 2/3 as much fabric as Rawen does. How much fabric does Zoey buy?
A________ is a plan in which an individual balances available resources and expenses.
Human laws are more important than natural laws for human why?
what is the answer to the following question choices: 1)9 2)0 3)2/3 4)3