Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Can any body solve this problem please

Can any body solve this problem please class=

Respuesta :

victoriaroberri victoriaroberri
  • 24-10-2019

Answer: $13.7

Step-by-step explanation:

It’s telling you he bought 2.25 pounds of meat, and each pound cost $2.80.

So you need to multiply 2.25 by 2.80 which is 6.30 (6.3).

Mr. Stein pays with $20.00. So you subtract 20.00 by 6.30

And you will get $13.7 or $13.70

Hope this helped.

Answer Link

Otras preguntas

Find f o g if f(x) = 3x^2 - 12 and g(x) = 5x + 3. f(g(x)) = Choices: a. 35x2 - 70 b. 15x2 - 30x + 9 c. 75x2 + 45x - 10 d. 75x2 + 90x + 15
Typing in red_______.
What was done to the linear parent function, f(x) = x, to get the functiong(x) = 1/6 x​
If the value of Kp for N2+3H2...2NH3 is 4/27, then for which of following reaction the value of Kp is reciprocal of above reaction: A. 2SO2+O2...2SO3 B. N2O4...
what number decreased by 6 equals 3 times the number
Heather reads an article entitled, "Waist Circumference Associated with Life Expectancy." She wants to use the correlation reported in the article to predict he
Estimate to the nearest hundredth: √48 A. 6.93 B. 7.12 C. 24.00 D. 6.55
An MRI machine needs to detect signals that oscillate at very high frequencies. It does so with an LC circuit containing a 15mH coil. To what value should the c
Which is the equation of an ellipse with directrices at y = ±4 and foci at (0, 2) and (0, −2)? x squared over 16 minus y squared over 4 equals 1 x squared over
What is a what if analysis in Excel example?