carmenperez
carmenperez carmenperez
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

8 hotdogs for $4.08 vs. 10 hotdogs for $5.00. Which deal is the best?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2019

Answer:

10 hotdogs for $5.00 is the better deal

Step-by-step explanation:

Let's find the price of 1 hotdog if 8 hotdogs cost $4.08.

$4.08 ÷ 8 = $0.51 per hotdog

Now let's find the price of 1 hotdog if 10 hotdogs cost $5.00.

$5.00 ÷ 10 = $0.50 per hotdog

$0.50 per hotdog is slightly cheaper than $0.51 per hotdog, so 10 hotdogs for $5.00 is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

Submerged basaltic volcanoes that are higher than 1 km are called
Paul's average for 3 tests was 85. The average of his scores for the first 2 tests was also 85. What was his score for the third test?
if an automobile travels 450 yards in 15 seconds, how many feet does it travel in 1/3 of a second? how do I calculate this problem?
A certain been plant grows 15% in height each day. Today after 10 days it is 27 inches tall. How tall was it yesterday?
-10=-4+2x how do we solve this?
The sum of two numbers is 8, and the sum of their squares is 34. What is the smaller number?
5 examples of collective nouns
A box contains bags of crisps. Each bag of crisps weighs 25 grams. Altogether, the bags of crisps inside the box weigh 1 kilogram. How many bags of crisps are
2,7,26,101,400 what is the next number
Which of the following intervals represents the set (1,4) u [2,6]?a. (1,6]b. (4,6]c. [2,4)d. (2,6]Please show work,Thanks!