aniciaxm aniciaxm
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.98 per pound. You buy 3.5 pounds of grapes. How much do
you pay for the grapes?

Respuesta :

banahooie2020banana banahooie2020banana
  • 22-10-2019

Answer:

6.93

Step-by-step explanation:

Since we want to know how mush it costs, we have to multiply

1.98*3.5= 6.93

Answer Link
evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 22-10-2019

Answer:

$6.93

Step-by-step explanation:

We know the cost of grapes per pound. Since we want to know how much 3 1/2 pounds of grapes will cost, we use multiplication.

$1.98 x 3.5 = $6.93

3 1/2 pounds of grapes will cost $6.93.

I'm always happy to help :)

Answer Link

Otras preguntas

Paraphrase the following information in one sentence and cite the source in the text. 'Only armchair politicians are immune from committing mistakes. Errors are
what city is located at 41 n latitude and 12 e longitude
2.54rounded to nearest tenth
what is 1/10 of 7000?
If I have a picosecond laser how would that be expressed in terms of zeptoseconds? In terms of petaseconds?
A cowboy rode his horse 45 miles at 15 and then rode another 35 miles at 10 . How long did the ride last? 6 h 6.5 h 60 h 65 h
200 is 1/10 of what number
Which of these statements about the Cuban Missile Crisis is true? a. Fidel Castro''s government had manufactured guided missiles. b. President Kennedy removed n
Please help! analyze the equation below and answer the question that follows. x + 17 = 37 which property is included in the justification for the steps used to
Which expressions are equivalent to 6*v*w*1/2? 3 (v+w) w*v*1/2*6 None of the above