randyhoang7241 randyhoang7241
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

Write and graph an equation that models the cost of buying and running an air conditioner with a purchase price of $250 which costs $0.38/hr to run.

Respuesta :

srvbp2314
srvbp2314 srvbp2314
  • 21-10-2019

Answer:

the equation would be f(x)=0.38x+250

Step-by-step explanation:

now you just gotta graph it ;-)

Answer Link

Otras preguntas

18.9x{2x2.7}-4.6} - to the second power
3 diferencias entre un cilindro de acetileno y oxígeno
PLEASE HELP!!!! WILL GIVE BRAINLIEST 1) Introduction-Provide a brief overview of American support of the Iraq War directly after September 11th, 2001 and the c
how did the deregulation of the mortgage industry in 1999 help produce the housing crisis of 2007 and 2008?
Each day, qblitz, a seattle-based startup, offers a single product through its website. The product is available for order only on one day, and no other product
The authors imply that the main benefit of using lidar, as opposed to fieldwork, for measuring carbon in tropical forests is the.
On an n f l football helmet is a sticker that reads "surgeon general's warning: retire." what is the cartoonist’s perspective in this cartoon? what is the carto
Use completing the square to solve for x in the equation (x minus 12) (x 4) = 9. x = –1 or 15 x = 1 or 7 x = 4 plus-or-minus startroot 41 endroot
the molar mass of magnesium is 12.00 g/mole. the molar mass of magnesium is 12.00 g/mole. true false
why was the u.s. so deeply divided over the Mexican-American war.