pompalarissa1234 pompalarissa1234
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

Respuesta :

punnyfriends6
punnyfriends6 punnyfriends6
  • 21-10-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link
jazxie
jazxie jazxie
  • 21-10-2019

Answer:

you can buy 3 packages

Step-by-step explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

Answer Link

Otras preguntas

which of these statements describes an important social change during the Bronze Age
When working with data returned from a query wizard, refreshing a query occasionally produces undesired results. if this occurs, you can use the _____ button to
What was the latin name of the court that conducted the salem witch trials?
The United States and the Soviet Union became the two superpowers following World War II. What did they do to go about defending their position to one another a
A person with a circadian rhythm that is longer than 24 hours will score higher on _____ scales. a. eveningness b. sensation-seeking c. morningness d. harm avoi
________ is the soil order covering the greatest surface area on earth.
A gym membership costs $25 to join and $15 each month. write and use an algebraic expression to find the cost of the gym membership for 6 months.
Describe a situation where it would be better to use a fraction than a decimal or a percentage
“Help me” how........
A spherical balloon is inflated so that its volume is increasing at the rate of 3.1 {\rm ft}^3{\rm /min}. how rapidly is the diameter of the balloon increasing