emojiforlife
emojiforlife emojiforlife
  • 23-05-2016
  • Mathematics
contestada

Charlottes family has a 2 pound block of cheese. There is 1/4 left. How much did Charlottes family eat in ounces

Respuesta :

WydLizzy
WydLizzy WydLizzy
  • 23-05-2016
What I did to find the answer was I divided 2 by 4 so I knew how much 1/4 was. After that since 2 ÷ 4 = 0.5 I multiplied 0.5 by 3 so that would be 1.5. Charlotte's family ate 1.5 ounces
Answer Link
alliecat13 alliecat13
  • 24-05-2016
Charlottes famaly ate 1.5
Answer Link

Otras preguntas

Cuando era niño, ___________ frecuentemente con mi familia. 1.viajaba 2.viajar 3.viajo 4.viaje
(PLEASE HELP ASAP! WILL GIVE BRAINLIEST TO THE FIRST ANSWER!) How did Mexican independence encourage the westward expansion of American citizens? a) It allowed
What is the Absolute value of -45?
Help Needed. Six and a half pounds of oranges cost $5.59. What is the cost of one pound?
Sperm begin in the _______. A. prepuce B. seminiferous tubules C. glans penis D. seminal vesicles
LAST ONE I PROMISE! Choose the best response to the question ¿De dónde eres tú? Somos de Argentina Es de Argentina Soy de Argentina Eres de Argentina
which of the following tables matches the graph below?
Something caused by injury is termed iatrogenic. true false
1. List the most common food-borne illnesses and how to prevent them using the four simple steps to food safety.
what would 3/4 - 3/4 be?