makenlie31 makenlie31
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for 4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados? What is the price of 2 avocados?

Martin paid 6 for 4 avocados at a farm stand He wants to know what the price would be for buying different numbers of avocados What is the price of 2 avocados class=

Respuesta :

LostGirlAlex
LostGirlAlex LostGirlAlex
  • 25-09-2019

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

4/$6 = 2/$3

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line through each pair of points (13,13) (-18,-4)
Mr. Peabody has to take a taxi from the cheese shop. The fare is $0.90 for the first 1/2 km, and 0.12 for each additional 1/8 km. a) how far is his home from th
The origin of the Russian Revolution of 1905 can trace its beginning to the _____.
Which of these suffixes indicates an adjective? A. -tion B. -ous C. -ly D. -ate
Beneath the prosperity of America in the 1850's lay deep roots of a0 that increasingly divided North and South.
is 2y=-8x a direct variation
In detail, create a 60 minute workout using an object. Include: Workout setting (at home, basketball court, outside, etc.) Materials needed (objects, safety equ
What is the theme in mallam sile
why is it important that the cell's DNA is duplicated before cell division?
Solomon is 9 years younger than his brother. His brother is 21. How old is Solomon