casaundrayc casaundrayc
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

If your car gets 26 miles per gallon how much does it cost to drive 300 miles when gas cost 2.60 per gallon.

Respuesta :

slocumbgarce
slocumbgarce slocumbgarce
  • 22-09-2019

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

300/26x2.60= 30 dollars

Answer Link

Otras preguntas

what is I need help with this 3/4 + 1/3 =
The antecedent of the pronoun 6. Salmon are born in freshwater streams, but most salmon spend part of their lives in the ocean. 7. Mother called to the twins a
The metal thallium occurs naturally as 30% thallium -203 and 70% thallium-205 calculate the atomic mass of thallium​
If the activity of a source is 70 Bq after 2 years, and 35 Bq after 15 years. How long will be until the activity is 8.75 Bq?​
Helppppp i need the x-int Y-int and the vertex
What is an inclined plane that is wrapped in spiral
Please help determining angle measures for my geometry class
Write the equation of the line passing through the points (15,4) and (-3,-3) please helppp 10 points pleaseeeeeeeeeee
In people focus primarily on individual rights, roles, and achievements
Mineralogy/EARTHSCIENCE Take Away Question: Think!Improper mining can cause damage to a landscape in an area much larger than the mining site itself. The effect