idonthaveaname18 idonthaveaname18
  • 25-08-2019
  • Mathematics
contestada

If one redskin and 4 golden roughs cost $1.65, whereas 2 redskins and 3 golden roughs cost $1.55, how much does each type of sweet cost?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 25-08-2019

Answer:

redskin $0.50      golden rough $0.35

Step-by-step explanation:

r=redskin

g=golden rough

1r + 4g = 1.65

2r + 3g = 1.55

I will multiply the first by -2

-2r - 8g  = -3.30

2r  +3g  = 1.55

Add both

0 -5g = - 1.75

g= 0.35       0.35*4 = 1.4

r+ 1.4 = 1.65

r=0.25

Answer Link

Otras preguntas

Against what backdrop did the rise of ideologies of capitalism, socialism and communism clash? the Reformation the Industrial Revolution the Age of Exploration
how does the water cycle ensure that we have water
Which place promoted the political rights of all citizens ? A. Egypt B. Mesopotamia C. Both D. Neither
the probability of a particular event is 3/8 what is the probability that the event will not happen
how and when did shivaji die?
solve this inequality and graph its solution on a number line -5x+6<-3x+4
Where might a slave captured in what is today Nigeria most likely have been shipped? A. Brazil B. the Caribbean and North America C. Spanish colony of Peru D. P
The world population during the Paleolithic Era numbered around _____. 10 million 350,000 1 billion 6 billion
A ball is thrown into the air. The height in feet of the ball can be modeled by the equation h = -16t2 + 20t + 6 where t is the time in seconds, the ball is in
how were shantytowns, soup kitchens and bread lines a response to the depression?