micah100
micah100 micah100
  • 24-07-2019
  • Mathematics
contestada

A kilogram of nuts costs $8 how much would 3/4 of a kilogram cost?

Respuesta :

epicfoxer
epicfoxer epicfoxer
  • 24-07-2019

Answer:

6 dollars

Step-by-step explanation:

3/4= 75 percent which is equal to .75

8 * .75 = 6

:)

Answer Link

Otras preguntas

how would you solve the following equation: x - 10 = 90
Differentiation question please help step by step
Tony works as a Sorter in a processing factory. Which qualifications does he most likely have?
dilute hydrochloric acid Hinc N K a) Name each of the parts labelled J, K,L,M,N and P b) State the function of each of the parts labelled L and P c) State the m
Both iron and copper are metals that are considered good conductors of electricity. However, copper wires are preferred to iron wires for electrical connections
Determine whether the triangle is similar true or false?
How do I find the first term of geometric progression when the ration is 2 and the sum of the first 6 terms is 7?​
1. SELECT ONE NATURAL HAZARD IN THE PICTURE AND SUGGEST WAYS ON HOW PEOPLE MUST BE PREPARED TO FACE THE HAZARD IN TERMS OF THE DIFFERENT PERSPECTIVES GIVEN BELO
What do we call the "Income from Dividends" method of investing? this is for Econ class?
find the ratio of acceleration due to gravity of two planets if their radii are in ratio of 1:3