suady
suady suady
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

4.5kg of oranges and 3kg of apples cost a total of £3.87 2.5kg of oranges cost £1.40 Work out the cost of 1kg of apples.

Respuesta :

karki145 karki145
  • 29-05-2019

Answer:

=£0.516 is 1 kg of apples

Answer Link

Otras preguntas

Solve the following system of equations algebraically 3x-y=0 5x+2y=22
Gradually moving into a hamstring stretch and holding it for a short period is known as stretching.
Explain which of the following has more inertia and why: a 200 lb wrestler sitting on a mat or a baseball flying through the air at 55 mi/hr.
If the area of the right triangle is 72 what is the value of x
If 2x < 100 and x is an integer, how many of the 2x + 2 integers will be divisible by 3 and by 2? (a) 1 (b) 2 (c) 3 (d) 4 (d) 5
What happenes when a cell is subjected to a solution where the water cocentration is lower than that inside a cell?(hypertonic)
What is the value of the expressionwhen a = 5 and b =2? 2a + b - 3 A. 6 B. 24 C. 9 D. 11
what 4 parts make up the U.S. constitution?
what does the arrow mean in the food chain?
unscramble mocsaoiib in spanish