mimihernande11 mimihernande11
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Please HELP !!

Each granola bar costs $1 write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J

Respuesta :

lublana
lublana lublana
  • 23-05-2019

Answer:

Expression for the total cost is $1J.

Step-by-step explanation:

Given that each granola bar costs $1.

Now we need to write an expression that shows the total costs of the granola bars using the variable J.

So let's assume that the number of granola bars = J

then total cost of g granola bars = (J)($1) = $1J

Hence required expression for the total cost is 1J dollars.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the expression modeled by the decimal grids?
Describe the role of neurotransmitters and how influences the next neuron at the synapse.
Develop a plan to improve your whole healthdevelop a health plan explaining how you can improve your overall health ( 4 or 5 sentence)​
Which choices are examples of religions?
Whe yellow arrows and yellow shaded area on this map represent which of these? Gobi Desert ByWUral Mountains Kalahari Desert Himalaya Mountains
Find x; If y=6 and z=12 and y^x plus z = 39
In the Holy Roman Empire , the leader was elected by ___
Find X: 6x=36 A) 4 B) 10 C) -1 D) 6
How did the effect of the Roman empire affect the western half? A-The division made the Western Roman Empire richer B-The division created two empires that were
The tendency to act like those around us and be influenced by what they do is called?