luna4332
luna4332 luna4332
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Jack rented a bike from Alberto’s Bikes. It cost $13 plus $3 per hour. If Jack paid $22, then he rented the bike for how many hours?

Respuesta :

randomperson7165 randomperson7165
  • 23-05-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

22 - 13 aka cost of bike so it leaves 9 dollars. 9 divided by 3 aka hrly cost is 3

Answer Link

Otras preguntas

Surgical removal of the stomach could cause
How can a recessive gene show back up after several generations
I need to know how to find the mean for 77,82,87,85,32,78?
Vertebrates and invertebrates differ in the presence of a backbone. Another characteristic that distinguishes most vertebrates from many invertebrates, is that
How would you say “They went to the museum” in Spanish
In the proportion 5/6 equal to 10/12 means are
Your food bill was $80 at a restaurant. You left a tip of $16. What percentage of the food bill did you leave for the tip?
A measurement of how often something occurs in a given time period is _____. A.) Amplitude B.) Frequency C.) Wavelength D.) Sonic Boom
If thee is a decimal located between
PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111 I NEED HELP RIGHT NOW!!!!!!!!! IM LITERALLLY CRYING! JK IM NOT BUT I NEED HELP!!!!!!