footboy1911 footboy1911
  • 22-05-2019
  • Mathematics
contestada

A Package of 10 pens cost $5. Ms.Jackson spent $45 on pens for her office. How many pens did she buy?

Respuesta :

maryannestacy
maryannestacy maryannestacy
  • 22-05-2019

Each pack costs 5 dollars so you take 5 times 8 to get 45 dollars. Then you take to 8 and times it by 10 to get a total of 80 pens

Answer Link

Otras preguntas

The demand and supply equations for a good are given by; 2p= -Qd + 125, 8p= Qs+45, Find the equilibrium price and quantity
How many amendments are in the constitution?
looking at the scatterplot of pages versus amazon price, it appears that the data might be clustered around two separate regression lines. what is the cause of
how many times does 30 go into 120
The word etymology refers to the study of the dictionary. a. True b. False
The main reason that family and friends are frequent targets of aggression is that
How is the biodiversity of an ecosystem measured?
2(x +8) what would that be ?
How do mammals such as penguins manage to retain body heat despite the frigid temperatures?
16+2.4c=22.5 what does c equal?