hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

Which does not contain an allusion? A. As she left the concert hall, Shonda was as bright as the sun because the recital was a brilliant success; her performanc
We are in the theater. a. Vamos al cine. c. Damos el cine. b. Estamos en el cine.
eating healthy foods will give you more energy to do the things you enjoy a. ethos b. logos c. bias d. pathos
Describe the African kingdoms of Ghana, Kush, Mali, and Aksum, and identify their contributions to the world. Then, explain the factors that made East Africa a
Ramiro: Manuel, _____________ de viajar por América del Sur el próximo mes.
If Denay wants to move forward toward her goals despite set-backs, she is _____. using self-talk writing down her goals discouraged motivated
Read the paragraph. (1) Baseball is unique because it is the only sport in America that does not have a time clock—although tennis and softball are not timed, e
What is the electron dot diagram for hydrogen?
How many molecules (not moles) of nh3 are produced from 6.96×10−4 g of h2? express your answer numerically as the number of molecules?
The registration fee for a used car is 0.8% of the sale price of $5,700. How much is the fee?