EMQPWE EMQPWE
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

20 POINTS
Please help​

20 POINTSPlease help class=

Respuesta :

emmaontiveros
emmaontiveros emmaontiveros
  • 26-03-2019
$108 would be your answer
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-03-2019

Divide total miles by miles per gallon:

1200 / 30 = 40 gallons of gas are needed.

Multiply gallons by price per gallon:

40 x 3.85 = $154 total for gas.

Now add the total for gas to the rental cost:

154 + 99 = $253 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Organizations specialize in finding bits of information and using them to make inferences about what people like to buy or do or even be is called
How is a body homeostasis affected by illness
The winner of a raffle will receive a​ 21-foot outboard boat. If 6000 raffle tickets were sold and you purchased 30 ​tickets, what are the odds against your win
Star Wars was the name given to which Reagan effort?
In Edgar Allan Poe's "The Philosophy of Composition," what element of the poem "The Raven" does Poe say he decided first?
According to the collision theory what two factors must be true to successfully result in a reaction
Which graph shows the solution set for -1.1x+ 6.4> -1.3
Write the standard equation for the circle center (10,-6), r=6
For which value or values are the expressions 15k + 9 and 3(2k + 3) + 9k equivalent? A) no values B) 3 C) 3,5 and 8 or D) all values
If the farmers market sold 35% of its produce and has 280 peaches remaining, how many peaches did it have?